سعید محمد

اختلاف میان بالاترین فرماندهان سپاه بر سر سعید محمد

دویچوله می گوید:

معاون سیاسی سپاه می‌گوید سعید محمد تخلف کرده! و به همین دلیل از سپاه اخراج شده است!

اما دکتر سعید محمد می فرمایند هیچ تخلفی صورت نگرفته است، اخراجی هم در کار نیست بلکه استعفا کرده ایم.

سخنگوی سپاه هم گفته آنکه صحبت از تخلف می‌کند باید مدرک ارائه دهد.

صحبت‌های یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران درباره دکتر سعید محمد ، کاندیدای ریاست جمهوری و مشاور فرمانده کل سپاه باعث دردسر او شده است. جوانی صراحتا ادعا کرده بود که دکتر سعید محمد به دلیل تخلف در ماجرای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری و زیرپا گذاشتن قوانین سپاه درباره عدم ورود به عرضه انتخابات، از سپاه اخراج شده است!

اما دفتر دکتر سعید محمد در بیانیه‌ای تصریح کرده که ایشان برکنار نشده بلکه “استعفا” کرده است. در این بیانیه آمده که دکتر سعید محمد مرتکب هیچ تخلفی نشده و در بیانیه استعفایش نیز دلیل این استعفا را “عدم شائبه حمایت و استفاده از موقعیت مسئولیت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء” عنوان کرده است.

در بیانیه منتسب به دفتر دکتر سعید محمد همچنین آمده است: «آقای جوانی مسئولیت سخنگویی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ندارند و اظهارات او تحلیل شخصی بوده نه موضع سپاه.»

بعد از آن جوانی جوابیه‌ای را بدین ترتیب منتشر کرد:

«نظر به برداشت‌های نادرست و بعضاً سوءاستفاده برخی رسانه‌های داخلی و خارجی از پاسخ اینجانب به سؤال خبرنگار فارس درباره فعالیت‌های انتخاباتی برادر پاسدار دکتر سعید محمّد، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) که در مسئولیت‌های گذشته، زحمات ارزشمندی کشیده‌اند به آگاهی می‌رساند، همچنانکه از متن مصاحبه برمی‌آید، تخلف مورد اشاره، صرفاً بروز رفتارهای انتخاباتی بوده که مغایر با مقررات جاری سپاه است.»

حمایت تلویحی سخنگوی سپاه از سعید محمد

ماجرا اما با این توضیح تمام نشد. سایت رویداد ۲۴ به سراغ رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران رفته و با او در این باره مصاحبه کرده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات جوانی موضع رسمی سپاه محسوب می‌شود یا نه، گفت:

«این یکی را بگذارید جواب ندهم!»

رمضان شریف وجود اختلافات شخصی میان سلامی و جوانی را رد کرده و حتی منکر وجود “اختلاف دیدگاه” در سپاه شده است. او در عین حال گفته:

«اگر ایشان [دکتر سعید محمد] تخلف کرده چرا فرمانده کل او را مشاور خود کرده است؟ حکم مشاوره سعید محمد رسمی است؛ اعلام هم شده و درست هم هست.»

اما غیر از سعید محمد تا کنون دو فرمانده دیگر سپاه نیز برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده‌اند: حسین دهقان و رستم قاسمی. اما تا کنون چنین موضع‌گیری‌هایی درباره آنها صورت نگرفته است.

خبرنگار رویداد ۲۴ دلیل این امر را از شریف پرسیده و او پاسخ داده است:

«نمی‌دانم صورت گرفته یا نه. بنده اطلاع ندارم. واقعیت این است که حرفی که من می‌زنم باید دقیق باشد. ما در این حوزه‌ها  احساسی عمل نمی‌کنیم. موضع رسمی سپاه این است که سپاه از هیچ کاندیدایی حمایت نکند. و باز تاکید می کنم هرکس هم مسئول حرف خودش است.»

سخنگوی سپاه در نهایت وزنه موافقتش را با گفتن این جملات به نفع دکتر سعید محمد سنگین کرده است:

«ما می‌گوییم هر کس می‌گوید تخلف بوده باید متقن و دقیق بگوید چه تخلفی بوده است. برداشت یک معاون سپاه این بوده که تخلف صورت گرفته، اما نظر رسمی سپاه ممکن است این نباشد. شاید برداشت آقای جوانی این بوده؛ ممکن هم هست آقای جوانی اصل حرفش را تکذیب کند.»

جوانی اما تا کنون اصل حرفش را تکذیب نکرده و با تکرار ادعای تخلف گفت:

«تخلف مورد اشاره، صرفاً بروز رفتارهای انتخاباتی بوده که مغایر با مقررات جاری سپاه است.»

حال باید دید این کشمکشها و جنجالها آیا دعوای قدرت در بدنه بی ادعای سپاه است یا بخشی از جریان سازی برای مطرح کردن کاندیدای مورد نظر خود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.